Sard takıları

Anadolu’da Pers eğemenliği ve sonrasında Sard takıları

M.Ö.6.yüzyıldan başlayarak, özellikle Greko-Pers dönemide Lidya takılarında süs taşlarının kullanımı giderek artar. Mısır sanatı, etkisiyle ortaya çıkan, kutsal böcek skraba şeklinde yüzük taşları , taşları üzerine figürler kazınmış mühür amaçlı yüzükler; altın, gümüş ve bronz montürlü sarkaç seklinde mühürler, bu dönemin eserleridir. Groke-Pers döneminde,Pers asıllı yönetici tabakanın yerli ustalara, kendi dinsel estetik kültürleri doğrultusunda verdikleri …

Anadolu’da Pers eğemenliği ve sonrasında Sard takıları Devamı İçin »

Helenistik Çağ

Helenistik Çağ öncesi klasik kültür

Perslerin Anadolu’yu işgal edip imparatorluklarına bağlanması ile başlayan Greko-Pers olarak adlandırılan yeni bir sentez ortaya çıkar ve kendini tüm sanat dallarında olduğu gibi takıda da gösterir.

Kalsedon Taşına Genel Bakış

Kalsedon Taşına Genel Bakış

“Anadolu’da Hititlilerden bu yana (belki de daha öncelerinden) kullanılan Kalsedon taşının uluslararası adı Romalılar dönemindeki ihracat sırasında ilk kez kullanılmıştır.”

Mineroloji

Mineroloji

Kalsedon başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerden tedarik edilerek dekorasyon ve mücevher endüstrisinde kullanılmaktadır. Süstaşı olarak kuvars iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grup gemolojistlerin kuvars olarak isimlendirdiği iri kristalli halidir.

Shopping Cart
Scroll to Top