Kalsedon Taşına Genel Bakış

Kalsedon Taşına Genel Bakış

“Anadolu’da Hititlilerden bu yana (belki de daha öncelerinden) kullanılan Kalsedon taşının uluslararası adı Romalılar dönemindeki ihracat sırasında ilk kez kullanılmıştır.”

Romalılar döneminde İstanbul’un bugünkü Kadıköy limanından sevkiyatı yapılan taş, adını limandan aldı. Chalcedon, Kadıköy’ün o dönemki adıydı. Romalılar’ın Anadolu topraklarından çekilmesiyle birlikte derin bir sessliğe gömülen Chalcedon, 1970’lı yılların sonunda Sırrı Gerçin Kalsedon Maden işletmeleriyle yeniden parıldadı.

1950’lerde Amerikalı ünlü siyahi şarkıcı Eartha Kitt, İstanbul’un Asya yakasındaki Üsküdar semtini tüm dünyada meşhur etti. Üsküdar kadar meşhur olan bir başka semt de aynı yakadaki Kadıköy ya da çağlardaki söylenişiyle Chalcedony’dir (Kalsedon), yani Anadolunun ‘Mavi Altın’ı ki ismini Romalılar döneminde ihraç edildiği limandan alan mavi taştır bu.

Çin kaynaklarında Chalsedon rivayete göre insanların ilk mücevher taşıdır. Ruh besleyici ve inancı güçlendirici özelliği vardır. Allah tarafından gönderildiğine inanılan taş, başarı ve gücün sembolü olarak kabul ediliyor. Bu taşa sahip olanların uyku sorunu yaşamadığı ve güzel rüyalar gördüğü rivayet edilir. Sahiplerini felaketlere karşı koruduğuna inanılır.

Kalsedon: Duygusal dengeyi, canlılığı, dayanıklılığı, enerjiyi düzenler, büyüme hızını,yaşam doluluğu, şevkati, neşeyi ve arkadaşlık duygusunu artırır.
Kalsedon: Sağlığı (kan dolaşımını) artırır ve yaratıcılığı güçlendirir.
Kalsedon: (Herhangi bir renk) kabuslar, isteri, depresyon’a karşı yastık altı.
Kalsedon: (Kırmızı) zihin okuyucular, aydınlanma.

Kalsedon – Mavi (yarısaydam beyazımsı mavi) Kişileri arasındaki kardeşlik yolunda cesaretlendirir. Geçmişin örümcek ağlarını temizler. Yardımseverlik, iyi dilek, cömertlik, ileri görüşlülük.

Kalsedon – Sarı (Yarısaydam beyazımsı sarı) Törensel kullanımlar. Zihinsel kararlılığı artırır. Rasyonel ayrımlar yapabilme gücüne destek olur.

Hukukçu taşı olarak bilinen Kalsedon, rivayete göre Roma’lı avukatlar tarafından Kolye olarak kullanılırmış ve bu kolyeler sayesinde davaları kazanırlarmış.

Shopping Cart
Scroll to Top